קיבוץ הרדוף

שנת יסוד באנתרופוסופיה

לימודי מבוא מלאים בהרדוף

אנתרופוסופיה – מדע הרוח המודרני

הדרך להכרה ולמימוש של עצמיותי העמוקה ביותר מובילה אותי אל העולם, אל הטבע , אל האדם האחר. ובחפשי אחר סודות הטבע הנגלה והנסתר, מופנה מבטי אל הפעילות היוצרת של ישותי העצמית. האנתרופוסופיה, מדע הרוח המודרני מיסודו של רודולף שטיינר, חושפת את הקשר הרוחי החי של האדם אל העולם הסובב אותו, ומעניקה דרכים ומתודות של התפתחות עצמית התואמות את השלב התודעתי הנוכחי של האנושות. כשביל של הכרה המקיף את מכלול תחומי ההוויה בהם חי ופועל האדם, מהווה האנתרופוסופיה בסיס חדש להפריית החיים המעשיים על כל ענפיהם: חינוך, חינוך מרפא, רפואה, חקלאות, החיים הסוציאלים, האומנויות השונות ועוד. הכרה רוחית הופכת לכוחות יצירה ומרפא, החיים עצמם לדרך של צמיחה והתפתחות. האדם נהיה למוקד היוצר של חייו. במהלך המאה ה 20 עברה האנתרופוסופיה על כל ענפיה תהליכים של צמיחה והתפתחות, והיא מוכרת כיום בעולם כולו. תרומה מרכזית להתחדשות הגרעין הפנימי של האנתרופוסופיה בעשורים האחרונים הינה עבודתו של גאורג גלצר: הדגש מושם על המימוש הדינאמי של ישות האדם והעולם בפעילות האני, מתוך התבוננות עקבית בתופעות החיים. במרכז עבודתו נמצאת שאלת הרוע וההתגברות עליו בדרך של התמרה עצמית.
שנת היסוד נוגעת בשאלות המהותיות של תקופתנו ומאפשרת התנסות רוחנית וחברתית אינטנסיבית. הלימודים בסמינר כוללים עבודה עם ספרי היסוד של רודולף שטיינר מתוך פיתוח התבוננות וחשיבה יוצרת, התנסות חיה באמנויות השונות, קורסי מבוא בתחום החינוך והיכרות עם תחומי עשייה נוספים מתוך העבודה האנתרופוסופית. שנת היסוד מהווה שנה ראשונה בהכשרות לחינוך וולדורף וכן מבוא להכשרות אנתרופוסופיות אחרות בארץ ובחו"ל.
 

השיעורים הנלמדים
 

שיעורים עיוניים – התבוננות וחשיבה יוצרת

הדגש בלימוד יסודות האנתרופוסופיה יושם על פיתוח תמונת אדם-עולם דינאמית, מתוך התבוננות משותפת באדם ובטבע, והנחת בסיס להשתנות מעמיקה של חיי החשיבה.

מבוא לאנתרופוסופיה

הדרך הפנימית

התבוננות בטבע

תולדות האומנות

שיעורי אמנות – אמנות כדרך של התמרה

לתת לצבע לעורר בי צבע; לצליל, לצורה למילה ולתנועה להצמיח בקרבי חיים. כך הופכת האומנות למסע של מפגש עם עצמי דרך החומר וקוראת לי לצאת לדרך של התמרה עצמית. במהלך השנה תועלה הצגה על ידי התלמידים כפרויקט המשלב את האומנויות השונות.

פיסול

ציור

דיבור ודרמה

שירה – עבודת מקהלה

אוריתמיה

שיעורים יישומיים – מפגש אנושי ועבודה בעולם

מכל עבר נשמעת הקריאה לקחת חלק, לעזור, לרפא ולהצמיח. רק דרך עבודה משותפת, המבוססת על הקשבה וקבלה, יכולים פירות עבודתו של היחיד להגיע לכלל הבשלה. במהלך השנה יינתנו קורסי מבוא בתחומים יישומיים מגוונים.

מבוא לחינוך וולדורף

יישומים באנתרופוסופיה

עבודה ביוגרפית

היקף הלימודים

יום א' 8:00 – 14:30
יום ג' 15:00 – 21:00
יום ו' 8:00 – 14:00

סמינר חברתי יום ה' 18:00-22:00
 

לפרטים נוספים ולהרשמה

נא לפנות לטלפון 04-9059398, 052-3212873 (ענבל)
או באמצעות דוא"ל לכתובת: seminar@harduf.org.il